EURO 2020: Danemarca s-a calificat în semifinale, după ce a învins Cehia

Sursă foto: Facebook UEFA EURO 2020

Reprezentativa Danemarcei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal, după victoria cu 2-1 în fața Cehiei.

Meciul din sferturile de finală s-a disputat pe Stadionul Olimpic din Baku.

Pentru Danemarca au înscris Thomas Delaney în minutul 5 și Kasper Dolberg în minutul 42, în timp ce pentru Cehia a marcat golgheterul Patrik Schick în minutul 49.

Astfel, danezii au ajuns la 11 goluri marcate la EURO 2020, un record pentru ei la un turneu final.

În semifinale, Danemarca va juca în data de 7 iulie, de la ora 22.00, pe Stadionul Wembley, împotriva echipei care va câştiga sfertul de finală Ucraina – Anglia.

Danemarca va juca prima sa semifinală europeană după o pauză de 29 de ani, ultima dată cucerind și trofeul.

Cealaltă semifinală, programată în 6 iunie, la ora 22.00, tot pe Stadionul Wembley, le va avea protagoniste pe Italia şi Spania.