Elena Gabriela Ruse a ajuns în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hamburg

Jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse (198 WTA) s-a calificat azi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hamburg, dotat cu premii totale de 189.708 euro.

Victoria a venit după ce a învins-o în două seturi, cu scorul de 6-2, 6-2, pe germanca Anna Zaja (372 WTA).

Ruse s-a impus după doar o oră şi 9 minute de joc, ea având trei aşi şi comiţând o singură dublă greşeală. Adversara sa a avut un singur as şi a făcut două duble greşeli.

În runda următoare, Ruse, va evolua împotriva americancei Danielle Rose Collins (48 WTA, favorită nr. 4).