Robert Glință a câștigat medalia de bronz la Campionatele Europene de înot în bazin scurt!

Robert Glință a câștigat medalia de bronz în proba de 50 m spate, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Kazan.

Înotătorul român a fost cronometrat cu 22 de secunde şi 74 de sutimi, un nou record naţional.

Rusul Kliment Kolesnicov a câștigat medalia de aur, cu 22.47, iar cea de argint a fost obținută de italianul Michele Lamberti, cu 22.65.

Anul acesta, Robert Glință a câștigat aurul la Europene, în proba de 100 de metri spate.

Tot la Campionatele Europene de înot de la Kazan, înotatorul român Vlad Stancu a stabilit un record național în proba de 1.500 metri. După ce ieri a realizat un nou record național în proba de 400 m liber, astăzi, Vlad a reușit aceeași performanță, dar în proba de 1.500 m liber, la categoria 16, 17 și 18 ani. Sportivul român a terminat cursa din serii cu timpul de 14:55.74 minute. El va mai concura la Kazan în probele de 200 m liber și 800 m liber.