Irina Begu pierde din primul tur la Doha

Sportiva din Bucureşti a fost eliminată încă din primul tur la turneul de 1000 de puncte de la Doha. Sportiva noastră a cedat în minimum de seturi în fața campioanei en-titre, Petra Kvitova. Cehoaica dublă campioană de Grand Slam, a câştigat uşor cu 6-3, 6-1, la capătul unui meci care a durat mai puțin de o oră (56 de minute de joc)

În turul doi Petra Kvitova se va lupta cu Ana Konjuh, pentru un loc în optimile de finală la turneul organizat în Qatar.

În urma acestui rezultat, România rămâne cu doar două reprezentante pe tabloul principal de simplu la Doha, Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian, după ce și Simona Halep a pierdut azi meciul cu jucătoarea din Franţa Caroline Garcia.