Nationala din Qatar a pierdut prima confruntare de la Mondialul gazduit chiar de aceasta tara.

Ecuadorienii au fost net superiori si au dominat meciul destul de clar.
Selectionata gazda nu a reusit sa etaleze un joc suficient pentru nivelul unei asemenea competitii, qatarezii fiind periculosi doar in doua ocazii, in minutele 45 prin Almoez Ali si 86 prin Mohammed Muntari.

Ecuadorianul Enner Valencia a fost dealtfel cel mai bun jucator de pe teren, el reusind sa marcheze ambele goluri ale „condorilor” in minutele 16 si 31, pe langa un alt gol anulat corect pe motiv de ofside in minutul 3.

Ecuador preia astfel conducerea grupei A, urmatorul meci fiind programat maine, 21 noiembrie, intre Senegal si Olanda, cu incepe de la ora 18:00.

Autor: Bogdan Bratila