Rapid Bucureşti, învinsă în sferturile Ligii Campionilor de Vipers

CS Rapid Bucureşti a fost învinsă echipa norvegiană Vipers Kristiansand, campioana en titre, cu scorul de 31-25 (18-12), în Sala Polivalentă,în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grozav 5 goluri, Buceschi 4, pentru Rapid, respectiv Jerabkova 6, Vyahireva 6, Andersen 5, pentru Vipers.

Manşa retur se va disputa pe terenul formaţiei norvegiene, pe 6 mai, pentru un loc la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

Tot astăzi, în sferturile de finală va juca și vicecampioana CSM Bucureşti, calificată direct în această fază. CSM întâlneşte în deplasare pe Team Esbjerg, de la ora 17.00.