Ce meci! Irina Begu n-a reușit calificarea în semifinale la Madrid deși a luptat superb!

Irina Begu, locul 27 WTA, cel mai bine clasată jucătoare din România, a reușit un meci senzațional contra grecoaicei Maria Sakkari (locul 9 WTA) în sferturile de finală ale turneului de la Madrid.

Chiar setul de debut a dat tonul a ceea ce avea să urmeze, victoria Irinei la tie-break (6-6/7-3 în tie-break) arătând foarte clar că acesta este de departe cel mai dificil duel pe care Begu îl are în parcursul madrilen de până acum.

Iar setul secund a confirmat acest lucru, Sakkari dovedind o energie care a obosit-o vădit pe Irina, care a cedat cu scorul de 6-4 a doua parte a jocului.

În decisiv Irina a cedat din punct de vedere fizic, Maria Sakkari dovedindu-se a fi cu mult mai proaspătă și mai prezentă în joc.
Scor final, Maria Sakkari – Irina Begu 2-1 (6-7/6-4/6-2).

Irina Begu bifează însă un parcurs excelent pe zgura din capitala Spaniei, parcurs încununat, indrazanesc să spun, cu voința de luptă și tenisul de calitate arătate în acest sfert de finală disputat în compania unei jucătoare de top a planetei.