Handbal feminin: CS Rapid Bucuresti s-a calificat la turneul Final Four

CS Rapid Bucuresti s-a calificat la turneul Final Four al Cupei României la handbal feminin.
CS Rapid a învins-o pe SCM Gloria Buzau cu scorul de 29-23,  în deplasare, în ultimul meci din sferturile de finală.
Orlane Kanor a marcat 9 goluri pentru Rapid, iar Andjela Janjusevic a reusit 8 goluri.
De la Gloria s-au remarcat Tamara Pal, cu 10 goluri, si Andra Moroianu, cu 5 goluri.
Acum se cunosc toate echipele din careul de ași, celelalte fiind CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud, HC Dunarea Braila si CSM Bucuresti, detinatoarea trofeului.
La handbal masculin, CS Minaur Baia Mare și CSM Bucuresti s-au calificat, tot miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin.

Vicecampioana CS Minaur Baia Mare a surclasat-o pe CSM Vaslui, ultima clasata în Liga Nationala, cu 41-24, pe teren propriu.
CSM Bucuresti a dispus de formatia de esalon secund CS Medgidia, cu 34-26, în deplasare.
În sferturile de finala s-au mai calificat CSM Focsani 2007, CSM Bacau, CS Dinamo Bucuresti, CSA Steaua Bucuresti, CSM Constanta si ACS HC Buzau 2012.