JO 2024: David Popovici obține calificarea în finala la 100m liber!

Sursă foto: Facebook - Eurosport

David Popovici s-a clasat pe poziția a doua în semifinala sa cu un timp de 47,66 și are al cincilea timp.

Marea finală pentru aurul olimpic la înot, proba de 100 de metri liber, va avea loc miercuri, de la ora 23.39.

David Popovici s-a calificat azi în semifinalele probei de 100 de metri liber, numită și proba regină a înotului, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris cu timpul de 47.92 de secunde

Campionul nostru a obținut al treilea timp din serii. Americanul Jack Alexy (47 sec 57/100) şi francezul Maxime Grousset (47 sec 70/100) au fost mai rapizi.

Chinezul Zhanle Pan, deţinătorul recordului mondial (46 sec 80/100) şi olimpic (46 sec 92/100, stabilit sâmbătă, la ştafetă), s-a calificat cu al 13-lea timp din serii, 48 sec 40/100.

În 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani, David Popovici a fost al şaptelea în finala la 100 m liber.

La nici 20 de ani, David Popovici a intrat in istorie aseară, 29 iulie, la JO Paris 2024, odată cu finalul cursei de 200 de metri liber din centrul acvatic La Defense. A devenit primul înotător român campion olimpic într-o probă masculină.

Aseară a fost o cursă teribilă, la 200 de metri liber, în care ultimii metri au decis campionul olimpic. Două sutimi și un deget au făcut diferența între David Popovici și britanicul Matthew Richards, iar cronometrul s-a oprit la 1.44.72.