JO 2024 – Lupte: Kriszta Incze, învinsă în optimile categoriei 62 kg

Luptătoarea română Kriszta Tunde Incze a fost învinsă de japoneza Sakura Motoki în optimile de finală ale categoriei 62 kg, vineri, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Incze (28 ani), clasată pe locul 8 la JO de la Tokyo, a fost învinsă după circa 35 de secunde de Motoki (22 ani), vicecampioană mondială anul trecut la Belgrad.

Românca are şansa de a intra în recalificări dacă Motoki se va califica în finală.

La JO de la Paris, România va mai fi reprezentată la lupte de Cătălina Axente (cat. 76 kg).

România a obţinut ultima sa medalie olimpică la lupte în 2016, la Rio, prin sportivul de origine rusă Albert Saritov (cat. 97 kg, lupte libere).